Ημέρα Μνήμης η σημερινή για τη Γενοκτονία των Ποντίων. Στα πλαίσια της ημέρας αυτής εκδηλώσεις μνήμης πραγματοποιούνται στον Άγνωστο Στρατιώτη.
Πόντιοι Εύζωνες αναλαμβάνουν τη φρούρησή του μνημείου φορώντας την ποντιακή στολή και στο κτήριο της Βουλής θα προβληθεί μήνυμα για τη Γενοκτονία των Ποντίων, «G-Genocide».
Επίσης, το παρών στη σημερινή μέρα δίνει ο Προέδρου της Π.Ο.Ε., Γεώργιος Βαρυθυμιάδης, ο οποίος απεύθυνε σχετικό χαιρετισμό και οι τιμές θα συνεχίσουν με καταθέσεις στεφάνων καθώς και κρατώντας ενός λεπτού σιγή.
Τέλος, η ΠΟΕ, την ίδια στιγμή, πραγματοποιεί λιτές εκδηλώσεις στην πλατεία Συντάγματος στο κέντρο της Αθήνας.