Στον ομώνυμο Ιερό Ναό του Αγίου Αθανασίου, στην κωμόπολη της Θουρίας, πλησίον της Καλαμάτας, τιμήθηκε σήμερα, εκ μεταθέσεως, η εορτή της ανακομιδής των ιερών λειψάνων του εν Αγίοις πατρός ημών Αθανασίου του Μεγάλου, Πατριάρχου Αλεξανδρείας, γνωστή ως εορτή του "Μαη-Θανάση" .
![](/sites/default/files/styles/default/public/2021-05/00000000.jpg?itok=gHEcUEfz)
Του Όρθρου και της Πανηγυρικής Θείας Λειτουργίας προέστη ο Σεβασμιώτατος ΜητροπολίτηςΜεσσηνίας κ. Χρυσόστομος, πλαισιωμένος από τον Πρωτοσύγκελλο της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας Αρχιμ. Φίλιππο Χαμαργιά , τον εφημέριο του Ναού Αρχιμ. Νικόδημο Αγγελόπουλο και τον διάκονο Θεόφιλο Κυριάκο.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2021-05/00000.jpg?itok=n6mohc_4)
Ο Σεβασμιώτατος στο κήρυγμα του αναφέρθηκε στο πρόσωπο του τιμωμένου Αγίου και στην μεγάλη του προσφορά στην Ιερά επιστήμη της Θεολογίας, ενώ συνεχάρη τους πιστούς για την τήρηση των μέτρων υγιεινής.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2021-05/000000.jpg?itok=EqywHhmM)