Κορυφώθηκε το βράδυ της Κυριακής 21/7 το «Φεγγάρι του Ελαφιού» και η πανσέληνος του Ιουλίου φώτισε χθες τον νυχτερινό ουρανό, δημιουργώντας μαγευτικές εικόνες σε όλο τον κόσμο.
Πρόκειται για την τελευταία «κανονική» πανσέληνο πριν την εμφάνιση τεσσάρων διαδοχικών «υπερ-πανσελήνων».
Η πανσέληνος του Ιουλίου ονομάζεται «Φεγγάρι του Ελαφιού», καθώς σύμφωνα με την παράδοση κάθε χρόνο τέτοια εποχή, τα κέρατα των αρσενικών ελαφιών βρίσκονται σε κατάσταση πλήρους ανάπτυξης.
Το φεγγάρι ήταν ολόγιομο και φαινόταν καλύτερα από τις 20:00 έως τις 23:00. Πολλοί έσπευσαν σε παραλίες, ταράτσες, ανοιχτούς χώρους πολιτισμού ή μαγαζιά με θέα για να απολαύσουν το νυχτερινό υπερθέαμα.