Τις ασκήσεις παρακολούθησε ο Κυριάκος Μητσοτάκης
Την ευκαιρία να παρακολουθήσει μία «σύλληψη» ενός κακοποιού και ενός τρομοκράτη από κοντά είχε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης στον υπαίθριο χώρο της 85ης ΔΕΘ.
Συγκεκριμένα, μέλη της Ειδικής ομάδας επιχειρήσεων Πειραιά και του Λιμενικού Σώματος παρουσίασαν δύο ασκήσεις, η πρώτη με τακτική ενέδρας ακινητοποίησης επικίνδυνου κακοποιού σε όχημα εν κινήσει από δύο οχήματα και η δεύτερη ήταν επίδειξη τακτικής δυναμικής εισόδου σε εξομοίωση κατοικίας για σύλληψη τρομοκράτη.
Οι δύο ασκήσεις πραγματοποιήθηκαν παρουσία του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη και του υπουργού Ναυτιλίας Γιάννη Πλακιωτάκη.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2021-09/ezgif-3-077f78aa933a.jpg?itok=MBLslLxq)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2021-09/ezgif-3-c65409af3c01.jpg?itok=FMTo_VmV)