Όπως αναφέρει και το npress.gr, το εντυπωσιακό θέαμα, που καταγράφηκε και σε βίντεο, ίσως να προμηνύει κρύο και κακοκαιρία στη Ναύπακτο και στις γύρω περιοχές, αφού, σύμφωνα με τους παλαιότερους, όταν τα συγκεκριμένα πουλιά «χορεύουν» στον ουρανό, τότε προμηνύεται μεταβολή του καιρού.
Ωστόσο, τα ψαρόνια είναι αρκετά κοινωνικά πουλιά και συναντούνται συνήθως σε πολύ μεγάλα κοπάδια που πολλές φορές μοιάζουν με σύννεφο, όπως αυτό στο παρακάτω βίντεο.
Χαρακτηριστικό της μεγάλης κοινωνικότητας αυτού του είδους πουλιού είναι ότι, στις περισσότερες και βασικότερες συνήθειές τους, λειτουργούν ομαδικά, όπως στη μετανάστευση, την αναπαραγωγή, αλλά και την τροφή.