Η νέα φωτιά στην Εύβοια σήμανε συναγερμό στην πυροσβεστική. Σύμφωνα με πληροφορίες του evima.gr, λίγο λεπτά πριν τις 17:00 το απόγευμα της Δευτέρας (16.08.2021) σημειώθηκε νέα αναζωπύρωση στο Τρούπι.
Στο σημείο επιχειρούν ισχυρές δυνάμεις της πυροσβεστικής
Το Τρούπι βρίσκεται κτισμένο σε πλαγιά στους πρόποδες του Όρους Καντήλι, περιτριγυρισμένο από πυκνό δάσος με πεύκα. Απέχει 8,5 χλμ. από το Προκόπι και 57 χλμ. από τη Χαλκίδα.
Μιλώντας στο MEGA o δήμαρχος Μαντουδίου, κύριος Γεώργιος Τσαπουρνιώτης, σημείωσε ότι η φωτιά ξεκίνησε από εκεί που είχε ξεκινήσει. «Αυτή τη στιγμή επιχειρεί ένα πεζοπόρο τμήμα και αναμένουμε τα εναέρια μέσα. Η φωτιά είναι σε ορεινό σημείο και δύσβατη περιοχή. Δεν κινδυνεύουν κατοικείς αλλά χρειάζονται εναέρια μέσα», τόνισε.
Παράλληλα, υπογράμμισε ότι οι κάτοικοι δίνουν μάχη για να φτιάξουν αντιπυρικές ζώνες.
«Μαζί με τους χωματουργούς και τους εθελοντές προσπαθούμε να κάνουμε ζώνες στο σημείο. Η φωτιά κατευθύνεται σε συμπαγές δάσος και κινείται στο Όρος Καντήλι. Επικρατεί μεγάλη κόπωση από τις προηγούμενες ημέρες αλλά τα δίνουμε όλα».
«Οι ξένες δυνάμεις έχουν αποχωρήσει. Το μεσημέρι έφυγαν και οι Ρουμάνοι από το Προκόπι που ήταν η έδρα τους», κατέληξε ο δήμαρχος.