Σε ταβέρνα στο Μεταξουργείο δείπνησαν χθες ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης και η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, μμετά την κεντρική εκδήλωση της Ελληνικής Προεδρίας του Συμβουλίου της Ευρώπης, στους Στύλους του Ολυμπίου Διός.
Ο πρωθυπουργός συνοδευόταν από τη συζύγό του Μαρέβα Γκραμπόφσκι και η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, από τον σύζυγό της Παύλο Κοτσώνη.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2020-07/mits_sak_3.jpg?itok=zmpIPfvI)
Κεντρικό θέμα της εξάμηνης Προεδρίας του Συμβουλίου της Ευρώπης από τη χώρα μας, είναι η προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, του κράτους δικαίου και της δημοκρατίας την εποχή της πανδημίας, ενώ υπενθυμίζεται ότι εξαιτίας των συνθηκών λόγω του κορωνοϊού, μεγάλο μέρος των δράσεων πραγματοποιείται ψηφιακά.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2020-07/mitsotakis_sak_1.jpg?itok=KrleWvwv)