Το Εθνικό Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Plus του Δουβλίνου, παρουσίασε τη φιγούρα της θρυλικής τραγουδίστριας, που ήταν εμπνευσμένη από το βιντεοκλίπ της για το τραγούδι «Nothing Compares 2 U».
Ωστόσο, το αποτέλεσμα δεν άρεσε στην οικογένειά της. Ο αδερφός της, Τζον Ο' Κόνορ, δήλωσε στο RTÉ ότι «σοκαρίστηκε» όταν το είδε. «Όταν το είδα στο διαδίκτυο σοκαρίστηκα. Σκέφτηκα ότι έμοιαζε με κάτι μεταξύ κούκλας και κάτι από τα Thunderbirds. Νόμιζα ότι στη Σινέντ θα της άρεσε πολύ να δείχνει ωραία και αν υποτίθεται ότι ήταν μια αναπαράσταση της όταν έκανε το "Nothing Compares 2 U", απλά δεν της μοιάζει καθόλου. Νομίζω ότι ήταν απαίσιο» είπε.
Λίγες μέρες μετά τα αποκαλυπτήρια, η διεύθυνση του μουσείου απέσυρε το κέρινο ομοίωμα της Σινέντ Ο' Κόνορ και δεσμεύτηκε ότι θα επανορθώσει, φτιάχνοντας ένα καλύτερο.