Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο απολογισμός της Ελληνικής αποστολής για την 3η ημέρα - Ιστορική επίδοση ο Χρήστου - Το πρόγραμμα της 4ης μέρας

Με την ιστορική κούρσα του Απόστολου Χρήστου στον τελικό των 100μ. ύπτιο, η οποία όμως δεν συνοδεύτηκε οριακά με μετάλλιο, ολοκληρώθηκε η 3η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 του Παρισιού για την ελληνική αποστολή.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης τερμάτισε σε 52.41 και έχασε το μετάλλιο για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου, καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση, η οποία όμως είναι η καλύτερη εμφάνιση Ελληνα κολυμβητή στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πολύ μακριά από τις δυνατότητές του έμεινε ο Δημήτρης Μάρκος στα προκριματικά των 800μ. ελεύθερο. Ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε χρόνο 8:01.37, σχεδόν 13 δευτερόλεπτα πίσω από το ατομικό -και πανελλήνιο- ρεκόρ που πέτυχε τον περασμένο μήνα στο Βελιγράδι, και περιορίστηκε στην 26η θέση της συνολικής κατάταξης.

Στις υπόλοιπες σημερινές συμμετοχές, η Μαρία Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο απλό γυναικών και ανδρών, αντίστοιχα, αλλά ηττήθηκαν στο μεικτό διπλό και αποκλείστηκαν.

Στην κωπηλασία οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Πέτρος Γκαϊδατζής προκρίθηκαν στον ημιτελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών.

Μεγάλη αδικημένη της ημέρας, λόγω των διαιτητικών σφαλμάτων, ήταν η Δώρα Γκουντούρα, η οποία είδε την εξαιρετική πορεία της στην ξιφασκία να σταματάει στα προημιτελικά της σπάθης.

Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών την 4η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων 2024:

Τένις

14:30-15:00 Τρίτος Γύρος Μαρία Σάκκαρη – Kostyuk Marta (UKR) – 2ος αγώνας στη σειρά

19:00-20:00 Πρώτος Γύρος Διπλό Μαρία Σάκκαρη/ Δέσποινα Παπαμιχαήλ – Collins / Krawczzyk (USA) – 4ος αγώνας στη σειρά