Ο Βραζιλιάνος παλαίμαχος ποδοσφαιριστής Μανοέλ Σίλβα Τζούνιορ έκανε σπουδαία καριέρα στην Ελλάδα με τη φανέλα του Εργοτέλη και δεν ξεχνάει την κρητική ομάδα.
Ο Σίλβα Τζούνιορ μένει, πλέον, μόνιμα στο χωριό Μαρανγκουάπε της Βραζιλίας και έχει κάνει άπαντες οπαδούς του Εργοτέλη. Ο Βραζιλιάνος παλαίμαχος ποδοσφαιριστής αγωνίστηκε στην ομάδα του Ηρακλείου της Κρήτης για έξι χρόνια και έχει δώσει σε όλους τους κατοίκους του χωριού φανέλες του Εργοτέλη.
Ο Σίλβα Ζούνιορ εκτός από τον Εργοτέλη, όπου έπαιξε από το 2006 έως το 2012, αγωνίστηκε στη συνέχεια σε Παναιτωλικό και ΑΕΛ.
Εκτός από την αγάπη του για τον Εργοτέλη, ο παλαίμαχος άσος δε ξεχνάει και τον Νίκο Βέρτη, αφού ποστάρει στη σελίδα του στο Instagram, τραγούδια του Έλληνα τραγουδιστή.