Η Βίκυ Νταβλούρου δήλωσε ότι την ώρα που περνούσε από την Πατρών – Κορίνθου, στο ύψος του Ξυλοκάστρου είδε την νταλίκα να πέφτει στο διαχωριστικό και να πιάνει φωτιά.
Η ίδια περιγράφει το φόβο που ένιωσε όταν είδε τις φλόγες και τους καπνούς. «Το άσπρο αυτοκίνητο μπήκε μπροστά μου και ο οδηγός πήδηξε να βγάλει τον οδηγό της νταλίκας. Έσπασαν το τζάμι και τον έβγαλαν. Εγώ, από τον φόβο μου, έστριψα το τιμόνι όλο δεξιά και πήγα στην Λωρίδα Ασφαλείας, αλλά μετά έφυγα μην εκραγεί, όταν έπιασε φωτιά! Πέρασα μέσα από τους καπνούς, γιατί πίσω μου είχα αλλά αμάξια».