Ευτυχώς οι δύο επιβαίνοντες πρόλαβαν και εγκατέλειψαν το φλεγόμενο όχημα, ενώ η μηχανή του φλεγόταν.
Στο σημείο μετέβη κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και έσβησε τη φωτιά.
Λίγες ώρες αργότερα, στη μία το μεσημέρι της Κυριακής, στη λεωφόρο Παπαναστασίου, πήρε φωτιά εν κινήσει ένα μηχανάκι που πραγματοποιούσε διανομές φαγητού κατ’οίκον.
Ο νεαρός οδηγός το εγκατέλειψε και σε αυτήν την περίπτωση αστραπιαία, με την Πυροσβεστική να καταφθάνει για να σβήσει τη φωτιά, ωστόσο το μηχανάκι καταστράφηκε ολοσχερώς.