Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του irafina.gr, πρόκειται για απόρριψη σεντινόνερων στη θάλασσα, δηλαδή για υπολείμματα μετά από καύση, που μάλλον ρίχθηκαν από κάποιο καΐκι.
Στο σημείο βρέθηκαν άμεσα η Διευθύνουσα Σύμβουλος του Οργανισμού Λιμένος Ραφήνας κα. Δέσποινα Γκικάκη, ο πρόεδρος του Οργανισμού Λιμένος Ραφήνας Σπύρος Χρυσοφώτης, άνδρες του Λιμενικού και του Οργανισμού Λιμένος Ραφήνας, όπως επίσης ο τοπικός σύμβουλος Ραφήνας Σπύρος Μαυρολέων και ο Αντιναυαρχος εν αποστατεια κ. Μπουρνιάς, σύμφωνα με το irafina.gr.
Σε πρώτο στάδιο μπήκαν απορροφητικές πετσέτες, λουκάνικα ενώ έχει ενημερωθεί και η εταιρεία «ANTIPOLLUTION Μ. Α.Ν.Ε.», η οποία είναι ανάδοχος για την παροχή υπηρεσιών πρόληψης και καταστολής θαλάσσιας ρύπανσης εντός των περιοχών δικαιοδοσίας της Ο.Λ.Ρ. Α.Ε.
Θα πρέπει να επισημάνουμε πως μέχρι νεοτέρας απαγορεύεται η κολύμβηση στο Μπλε Λιμανάκι.