«Δεν έχουμε κανένα φόβο. Απλά η Τουρκία κάποιες απειλές κάνει τώρα» είναι το σχόλιο της κας Ναυσικάς, κατοίκου της Αττικής, όταν ερωτήθηκε για τις ενέργειες της Τουρκίας στη Μεσόγειο.
Την ίδια αντίληψη εξέφρασε και η κα Αφροδίτη, η οποία πιστεύει στην αποτελεσματικότητα των ενεργειών της ελληνικής κυβέρνησης απέναντι στην τουρκική προκλητικότητα.
Ο κ. Μιχάλης από την άλλη, θεωρεί πως οι τελευταίες εξελίξεις στη Μεσόγειο είναι απόρροια πολιτικών παιχνιδιών των δύο χωρών.
Μετά την υπογραφή της συμφωνίας οριοθέτησης ΑΟΖ Ελλάδας και Αιγύπτου, η Τουρκία εξέδωσε νέα τουρκική NAVTEX για έρευνες του Oruc Reis νότια του συμπλέγματος της Μεγίστης, η οποία θα βρίσκεται σε ισχύ έως τις 23 Αυγούστου.
Η κίνηση αυτή της Τουρκίας έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις στην ελληνική πλευρά, με αποτέλεσμα να τοποθετηθούν και άλλα κράτη-μέλη της ΕΕ.