Όπως αναφέρουν και θρακιώτικα Μέσα και συγκεκριμένα το xanthinet.gr, «όχημα του Δήμου Κομοτηνής πέρασε από τις ΒΑ γειτονιές και από το μεγάφωνο έδωσε οδηγίες ΜΟΝΟ στα τούρκικα» οδηγίες που «μάλλον αφορούν την απολύμανση που προηγήθηκε».
Η πληροφορία διασταυρώθηκε από το infognomonpolitics.gr και ισχύει.
Πρόκειται για μια απαράδεκτη κίνηση του Δήμου Κομοτηνής πρώτον διότι απευθύνεται σε Έλληνες πολίτες έστω κι αν η ελληνική δεν είναι η μητρική τους γλώσσα και δεύτερον η τουρκική δεν είναι η μητρική γλώσσα όλων των μουσουλμάνων της Θράκης καθώς υπάρχουν και οι Πομάκοι.
Εκτός αν ο Δήμος Κομοτηνής έχει σκοπό να κάνει κάτι ανάλογο και στην πομακική γλώσσα.