Ο Πρέσβης τονίζει αρχικά ότι δεν βλέπει την αλλαγή στην στάση του Τούρκου προέδρου που ορισμένοι αναλυτές σημειώνουν, μετά την σύνοδο της Πράγας. Η δήλωση του Τούρκου προέδρου, σε ερώτηση Ελληνίδας δημοσιογράφου, για το τι σημαίνει το θα έρθουμε νύχτα δεν αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας σημειώνει ο Πρέσβης.
Δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός ο διάλογος με την Τουρκία σημειώνει ο Κύριος Καραϊτίδης. Ναι μεν η Ελλάδα είναι μια φιλειρηνική χώρα που επιθυμεί την λύση των προβλημάτων μέσω διαλόγου αλλά δεν μπορεί την ίδια μέρα που μας βρίζει και μας απειλεί ο Τούρκος να υπερτονίζουμε την ανάγκη διαλόγου των δυο πλευρών, σημειώνει μιας και αυτό μπορεί να δώσει την εντύπωση ότι η Ελλάδα είναι το αδύναμο μέρος που επιθυμεί μια λύση των προβλημάτων όντας διατεθειμένη να κάνει παραχωρήσεις.
Η τοποθέτηση του γνώστη των Ελληνοτουρκικών προβλημάτων, τουλάχιστον όπως τα αντιλαμβάνεται η Άγκυρα, Τσαγατάι Ερτσιγές, που έχει και την φήμη του σκληρού επίσης μπαίνει στο μικροσκόπιο του Κυρίου Πρέσβη. Ο κύριος Ερτσιγές αποτελεί κλασική περίπτωση Τούρκου διπλωμάτη ο οποίος εκφράζει το βαθύ κράτος. Οι απόψεις του είναι σκληρές, ωστόσο όσοι τον γνωρίζουν αναφέρουν ότι δεν είναι απόλυτος και αντιλαμβάνεται πάντα πολύ καλά το πλαίσιο στο οποίο κινείται.