Όπως αναφέρει το epiruspost.gr, πρόκεται για 48χρονο άνδρα που βρισκόταν στο βουνό και κατά την επιστροφή του εγκλωβίστηκε από το χιόνι και τον παγετό.
Επικοινώνησε ο ίδιος με τις αρχές και ζήτησε βοήθεια καθώς του ήταν αδύνατο να συνεχίσει. Η θερμοκρασία στην περιοχή είναι πολύ χαμηλήκαι ο υδράργυρος στη διάρκεια της νύχτας κάνει βουτιά αρκετούς βαθμούς κάτω από το μηδέν.
Μετά την έκκληση για βοήθεια η κινητοποίηση της ΕΜΑΚ ήταν άμεση και η επιχείρηση –δύσκολη λόγω των συνθηκών- είναι σε εξέλιξη.
Παράλληλα το πρωί αναμένεται να ζητηθεί και η συνδρομή ελικοπτέρου.