Το μέλος του Συμβουλίου του Εμπορικού Επιμελητηρίου της Σμύρνης (İZTO) για τα προϊόντα ψωμιού και αρτοποιίας της Σμύρνης, Hüseyin Sağır, δήλωσε ότι 200 γραμμάρια ψωμιού στη Σμύρνη αυξήθηκαν στα 230 γραμμάρια λόγω του αυξανόμενου κόστους εισαγωγών και η τιμή του ψωμιού αυξήθηκε από 2 λίρες σε 2,50 λίρες. Η αυξημένη τιμή θα ισχύει από αύριο.
Ο Sağır δήλωσε ότι το κόστος των εισαγωγών έχει αυξηθεί κατά 40% από την 1η Ιουλίου, προσθέτοντας, «Ως έμποροι αρτοποιών βρισκόμαστε σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Η τιμή του αλευριού που αγοράσαμε τον Ιούλιο ήταν 155 λίρες, τώρα το αγοράζουμε στην περιοχή 300-350 λίρες. Παλιά χαιρόμασταν όταν αυξάναμε την τιμή, αλλά τώρα δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι, δεν μπορούμε να προλάβουμε. Ας ελπίσουμε ότι όλα θα είναι καλύτερα τις επόμενες μέρες. Ο Θεός να μην κάνει κακό στη χώρα μας και στο κράτος μας», είπε.