Μουντιάλ 2022: Η στιγμή της δικαίωσης άργησε αλλά έφτασε για τον Λιονέλ Μέσι

Η Εθνική Αργεντινής και ο Λιονέλ Μέσι κατέκτησαν το τρόπαιο του του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ, καθώς κέρδισε την Εθνική Γαλλίας του Κιλιάν Μπαπέ, μετά από έναν αγώνα θρίλερ στο β'  ημίχρονο της κανονικής διάρκειας του αγώνα, στο οποίο η Γαλλία ισοφάρισε σε 2-2, από 2-0 που έχανε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ακολούθησε μια αγωνιώδης παράταση, όπου οι ομάδες πέτυχαν από 1 γκολ έκαστη με τους Μέσι και Μπαπέ και έτσι με σκορ 3-3 και χατ τρικ του Μπαπέ ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Έτσι,. 36 χρόνια μετά (1986) τον θρίαμβο στο Μεξικό και ύστερα από δύο χαμένους τελικούς (1990 και 2014), η Αργεντινή, στην 6η της παρουσία σε τελικό Μουντιάλ, αποκαθήλωσε την μέχρι σήμερα κάτοχο του τροπαίου, Γαλλία και για τρίτη φορά στην Ιστορία της κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Ένας τελικός που θα μείνει αξέχαστος σε όλο τον κόσμο που τον παρακολούθησε, με τη συγκλονιστική του εξέλιξη. Για 80 λεπτά η ομάδα του Σκαλόνι έκανε «πάρτι» απέναντι στους «τρικολόρ» και με το 2-0 (23΄ Μέσι, 36΄ Ντι Μαρία) μέχρι το 80΄ έδειχνε πως θα έφτανε άνετα στη νίκη, ωστόσο, ο Κιλιάν Μπαπέ είχε διαφορετική άποψη και μέσα σε ένα λεπτό έφερε τον καταληκτικό αγώνα στα ίσια (80΄πεν., 81'). Στην παράταση η Αργεντινή προηγήθηκε ξανά με τον Μέσι στο 108΄, αλλά και πάλι ο Μπαπέ με το δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε (118΄) έστειλε τον αγώνα στη «ρώσικη ρουλέτα».

Εκεί, όπου ο Εμιλιάνο Μαρτίνες νίκησε τον Κομάν, ο Τσουαμενί αστόχησε και η ομάδα της Νότιας Αμερικής πήρε αυτό που δικαιούτο με βάση τη συνολική εικόνα της αναμέτρησης με 4-2.

Στο Μουντιάλ του Κατάρ ξεπέρασε σε γκολ τον Πελέ (στο τουρνουά), άφησε πίσω του τον Μαραντόνα και τον Μπατιστούτα (στα γκολ της Αργεντινής σε Μουντιάλ), ξεπέρασε τα 1000α παιχνίδια στην επαγγελματική του καριέρα του.