Το περίεργο γκολ που απέκλεισε τη Ζενίτ από το Κύπελλο Ρωσίας

Η παγκοσμιοποίηση του ποδοσφαίρου και η δυνατότητα να βλέπουμε αγώνες από όλες τις γωνιές του κόσμου μέσω των κοινωνικών δικτύων, δίνει το έναυσμα για απίστευτες σκηνές παιχνιδιού.

Και ενώ οι χρήστες του διαδικτύου μένουν έκπληκτοι, ορισμένοι προπονητές μπορούν ακόμη και να λάβουν γνώση και να εφαρμόσουν ορισμένες στρατηγικές στις ομάδες τους, όσο ασυνήθιστες και αν φαίνονται.

Έπρεπε να δείτε τι συνέβη στον αγώνα του Κυπέλλου Ρωσίας της δεύτερης κατηγορίας της Ρωσίας μεταξύ της Ζενίτ και της Αλάνια.

Έχοντας μείνει πίσω με 2-1, η Ζενίτ βρισκόταν σε θέση να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης, αλλά δέχθηκε ένα περίεργο γκολ στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου. Ο διαιτητής έδωσε ελεύθερο λάκτισμα στην Αλάνια σχεδόν 25 μέτρα από το τέρμα, με τον κανονικό χρόνο να έχει λήξει.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Μόλις ο διαιτητής σφύριξε, οι έξι παίκτες της Αλάνια που περίμεναν στο γήπεδο έτρεξαν πίσω από τον εκτελεστή, μπερδεύοντας την άμυνα της Ζενίτ και τον τερματοφύλακά της. Ο ένας παίκτης προσποιήθηκε να κλωτσήσει, αλλά πέρασε πάνω από τη μπάλα, αλλά ο δεύτερος - ο Νικολάι Τζοργκομπιάνι - έπιασε ένα τέλειο δεξί σουτ στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα. Γελώντας, ο σχολιαστής κατέληξε να φωνάζει το γκολ με ενθουσιασμό.

Και το ένα θαύμα έφερε το άλλο, καθώς η υποτιθέμενα πιο αδύναμη ομάδα κέρδισε τελικά με 6-5 στα πέναλτι, μια σειρά που πίκρανε την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης. Η αλήθεια είναι ότι ήταν μια ασυνήθιστη βραδιά για το ρωσικό ποδόσφαιρο, το οποίο είναι πλέον αποκομμένο από τον κόσμο λόγω του πολέμου με την Ουκρανία. Η Αλάνια είχε ήδη προκαλέσει την έκπληξη στο 55′ όταν προηγήθηκε με τον Μπατράζ Γκουρτσίεφ. Η Ζενίτ ανέκαμψε με γρήγορα γκολ των Ντάγκλας Σάντος και Ιβάν Σεργκέγιεφ, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η πιο εκπληκτική στιγμή της βραδιάς.

Επιστρέφοντας στα αποδυτήρια, η ομάδα με τις κόκκινες και κίτρινες ριγέ φανέλες έβγαλε μια ομαδική φωτογραφία στα αποδυτήρια, ένα αναμνηστικό καρτ ποστάλ της νίκης επί μιας κορυφαίας ρωσικής ομάδας της πρώτης κατηγορίας. Και η χαρά όλων τους ήταν έκδηλη. "Σήμερα κρατάμε αυτά τα συναισθήματα για τον εαυτό μας και τα μοιραζόμαστε με τους οπαδούς μας", έγραψε η Αλάνια..