γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Challenge Cup τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Challenge Cup γυναικών «σφράγισε» το βράδυ της Τετάρτης (5/02) ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκες», μετά τη νίκη τους στην Ρωσία επί της  Γένισεϊ Κράσνογιαρσκ με 3-1, επιβλήθηκαν με το ίδιο σκορ και στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», παίρνοντας την πρόκριση με δύο νίκες για τις «8» καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είχε ήδη φτάσει στο στόχο της μετά το 2-0 στα σετ, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στο Σέρβο τεχνικό να δώσει χρόνο συμμετοχής στις αναπληρωματικές του.

Οι Ρωσίδες βρήκαν την ευκαιρία να κατακτήσουν το τρίτο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός δεν παράτησε τον αγώνα, φτάνοντας στην επικράτηση.

Τα σετ: 25-21, 25-17, 23-25, 26-24.