Πριν από περίπου 2 χρόνια, ευρεία σύγκρουση δημιουργήθηκε στην ισπανική πόλη της Σεγκόβια με αφορμή ένα άγαλμα του διαβόλου που οι αρχές ήθελαν να τοποθετήσουν σε κεντρικό σημείο της πόλης.
Τελικά παρά τις αντιδράσεις το άγαλμα τοποθετήθηκε πρόσφατα κάτι που έχει προκαλέσει την οργή της Ρ/Καθολικής Εκκλησίας στην Ισπανία.
Το άγαλμα του "φιλικού" διαβόλου στην Σεγκόβια προκαλεί έντονες αντιπαραθέσεις. Η Ρ/Καθολική Εκκλησία προέβη σε μηνύσεις και συλλέγει υπογραφές για την αφαίρεσή του.
Μήπως σας θυμίζει την περίπτωση του "κόκκινου άγγελου" στο Παλαιό Φάληρο;
Ο τοπικός μύθος λέει πως ο διάβολος έχει χτίσει το υδραγωγείο της Segovia. Τώρα ένα άγαλμα του διαβόλου κοσμεί την πόλη για να τιμήσει τον μύθο προς ενόχληση των καθολικών συλλόγων.
Για την ιδιόμορφη καλλιτεχνική πρόταση στην ισπανική πόλη Σεγκόβια, βορειοδυτικά της Μαδρίτης,οι τοπικές αρχές ελπίζουν ότι θα γίνει τουριστικό αξιοθέατο.
Ωστόσο, η γελαστή μορφή του αγάλματος έχει αναστατώσει τους Ρ/Καθολικούς.
"Αυτή η αναπαράσταση είναι προσβλητική για τους Καθολικούς", αναφέρει η αναφορά, υποστηρίζοντας ότι ο διάβολος πρέπει να απεικονίζεται στην τέχνη ως "αποκρουστική και απεχθής εικόνα, όχι φιλική και σαγηνευτική".
Δείτε και παλιότερο βίντεο για το θέμα: