Μεγάλη κινητοποίηση των αγροτών της Λακωνίας πραγματοποιήθηκε το πρωί της Δευτέρας (12/2) στη Σπάρτη.
Μετά από την σύσκεψη φορέων αγροτών – κτηνοτρόφων της Λακωνίας που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή στην αίθουσα του Εργατικού κέντρου Λακωνίας, αποφασίστηκε η κινητοποίηση με τρακτέρ και αγροτικά μέσα στην Σπάρτη με πρώτο σταθμό το διοικητήριο της περιφερειακής ενότητας Λακωνίας.
Δείτε βίντεο:
Η αυτοκινητοπομπή ξεκίνησε από τον κόμβο της νέας εισόδου της Σπάρτης στις 12 το μεσημέρι με κατεύθυνση προς την πόλη, όπως μεταδίδει το spartanews.gr.
Δείτε φωτογραφίες:
![](/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/agrotes-sparti1.jpg?itok=TGfQ4b22)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/agrotes-sparti2.jpg?itok=MDNhk272)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/agrotes-sparti3_0.jpg?itok=SRMjxoDt)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/agrotes-sparti.jpg?itok=_ba5sJxL)
Στην περιφερειακή ενότητα κατατέθηκαν τα αιτήματα των αγροτών-κτηνοτρόφων αλλά και μελισσοκόμων. Στη συνέχεια συμβολικά ως ένδειξη διαμαρτυρίας πέταξαν στην είσοδο της περιφέρειας σανό κι έχυσαν γάλα.
Η διαμαρτυρία συνεχίστηκε προς το κέντρο της πόλης όπου τα τρακτέρ ανέβηκαν στην κεντρική πλατεία.