Περίπου 20 κουκουλοφόροι πραγματοποίησαν καταδρομική επίθεση με βόμβες μολότοφ εναντίον στατικής διμοιρίας των ΜΑΤ στην οδό Αγίου Δημητρίου, κοντά στη Σχολή Θετικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Οι άγνωστοι επιτέθηκαν στα ΜΑΤ περίπου στις 12 το μεσημέρι και στη συνέχεια τράπηκαν σε φυγή. Οι αστυνομικοί τους απώθησαν με χρήση χημικών. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα protothema.gr
Οι κουκουλοφοροι φαίνεται πως βγήκαν από τους χώρους του ΑΠΘ, από δύο διαφορετικά σημεία και εκτόξευσαν περισσότερες από δέκα μολότοφ, ενώ τη στιγμή της επίθεσης από το σημείο περνούσαν διερχόμενοι πολίτες που έτρεξαν έντονοι για να μη τραυματιστουν.
Η οδός Αγίου Δημητρίου είναι κλειστή στο ύψος του ΑΠΘ με ρεύμα προς ανατολικά.