Όπως έγινε γνωστό, υπάρχουν μεγάλες καταστροφές σε μία (τουλάχιστον) αίθουσα του 2ου Γυμνασίου, από άτομα τα οποία εισήλθαν στον χώρο, άγνωστο το πότε και πόσες φορές, όπως τόνισε ο Γιώργος Κομιώτης διευθυντής του 2ου Γυμνασίου Πύργου, σύμφωνα με την ερτ.
Έχουν γραφτεί συνθήματα στους τοίχους της αίθουσας κατά καθηγητών, έχει καεί μία καρέκλα και έχει υποστεί ζημιά ο ηλεκτρικός πίνακας της αίθουσας, ενώ υπάρχουν πάρα πολλά σκουπίδια, όπως αποτσίγαρα, κουτιά μπύρας, συσκευασίες τροφίμων και πολλά ακόμη.
Η αστυνομία ήδη έχει καταγράψει τις καταστροφές και είναι στη διαδικασία για να πάρει αποτυπώματα για να βρει τους δράστες του βανδαλισμού, ενώ χθες ο κ. Κομιώτης θα κατέθετε μήνυση κατά παντός υπευθύνου.