Το πόσο γρήγορα γίνονται οι αναζωπυρώσεις και οι φλόγες φτάνουν από το πουθενά σε πολλά μέτρα ύψος, μπορεί να καταλάβει κανείς από το ρεπορτάζ του ΣΚΑΙ το πρωί της Τετάρτης.
Η δημοσιογράφος του καναλιού βρισκόταν σε ένα από το μέτωπα και μιλούσε με τους εθελοντές, οι οποίοι εξέφραζαν τα παράπονά τους για την έλλειψη δυνάμεων.
Ξαφνικά λοιπόν υπήρξε μια δυνατή ροπή του ανέμου που προκάλεσε μία μεγάλη αναζωπύρωση δίπλα της, με αποτέλεσμα να πανικοβληθεί και να αρχίσει να φωνάζει στον κάμεραμαν «Γιάννη πάμε».