Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, για ακόμη μία φορά μέσα σε λίγες μέρες, πραγματοποίησε την Πέμπτη (23/12) δράση ενεργητικής προσέγγισης αστέγων (streetwork), στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας, ενισχύοντας 210 άστεγους με ανθρωπιστικό υλικό και τρόφιμα ενόψει των Χριστουγεννιάτικων εορτών.
Συγκεκριμένα, κοινωνικοί λειτουργοί του Ε.Ε.Σ. βρέθηκαν κοντά σε αστέγους που διαβιούν σε συνθήκες κοινωνικού αποκλεισμού στο κέντρο της Αθήνας και με την υποστήριξη των εθελοντών του ΕΕΣ, τους διέθεσαν ανθρωπιστικό υλικό άμεσης κοινωνικής βοήθειας και τους παρείχαν Πρώτες Βοήθειες και Πρώτες Βοήθειες Ψυχικής Υγείας.