Αρχικά τα δέντρα κάλυπταν τις σιδηρογραμμές και των δύο κατευθύνσεων, ωστόσο τα συνεργεία κατάφεραν να ανοίξουν αυτή που οδηγεί προς τη Θεσσαλονίκη. Εργασίες γίνονται στη γραμμή που οδηγεί στην Αθήνα, προκειμένου να αποκατασταθούν όλα τα προβλήματα που προκάλεσε η πτώση των δέντρων.
Αν κι οι επιβάτες του πρωινού δρομολογίου Θεσσαλονίκη – Αθήνα αναγκάστηκαν να επιβιβαστούν σε λεωφορεία προκειμένου να συνεχίσουν τη διαδρομή τους, δεν θα συμβεί το ίδιο και με τους ταξιδιώτες που έχουν προγραμματίσει να κινηθούν με τα τρένα της ίδιας γραμμής για τις επόμενες ώρες.
Όπως αναφέρουν οι υπεύθυνοι της ΤΡΑΙΝΟΣΕ μέχρι να αποκατασταθούν πλήρως τα προβλήματα που προκάλεσε η πτώση των δέντρων θα υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις.