Λίγο πριν τις 5 τα ξημερώματα δύο υποκαταστήματα τραπεζών στο Παγκράτι δέχτηκαν επίθεση με γκαζάκια.
Από την έκρηξη και την πυρκαγιά που ακολούθησε ράγισε το τζάμι της τράπεζας και μαύρισε το πεζοδρόμιο. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα νέα επίθεση σημειώθηκε έξω από το υποκατάστημα της Εθνικής Τράπεζας στην οδό Φιλολάου 152, όπου είχαν τοποθετηθεί και πάλι γκαζάκια.
Η αστυνομία διεξάγει έρευνες για τον εντοπισμό και την σύλληψη των δραστών.