Πορεία «καταδίκης του ψευδοκράτους» πραγματοποιούν αυτήν την ώρα Κύπριοι φοιτητές στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
Σύμφωνα με το Thestival οι φοιτητές κάνουν πορεία προς το τουρκικό προξενείο με αφορμή την 38η επέτειο ανακήρυξης του ψευδοκράτους στα κατεχόμενα εδάφη της Κύπρου. Κρατούν ελληνικές σημαίες και πλακάτ τα οποία μεταξύ άλλων αναφέρουν “200.000 πρόσφυγες”.
Τα μέλη της Πανκυπριακής Ενιαίας Οργάνωσης Φοιτητών Θεσσαλονίκης φώναξαν συνθήματα υπέρ της Κύπρου, καθώς και κατά της Τουρκίας, «Κάτω τα χέρια Ομοσπονδιακοί, η Κύπρος είναι ελληνική. Έξω οι Τούρκοι από την Κύπρο».
Στο πανό αναγράφεται το σύνθημα “έξω ο Αττίλας από την Κύπρο” έχοντας μάλιστα σε απεικόνιση την Κύπρο και τα κατεχόμενα ως ματωμένη περιοχή. Τα μέλη της Παγκύπριας Ενιαίας Οργάνωσης Φοιτητών (Π.Ε.Ο.Φ) Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της διαμαρτυρίας τους ξεκίνησαν απεργία πείνας το Σάββατο, η οποία θα κρατήσει μέχρι σήμερα.
Νωρίτερα συγκεντρώθηκαν στην πλατεία Αγίας Σοφίας και με πορεία κατευθύνονται προς το προξενείο.
Μάλιστα, άναψαν φωτιά και σε μία χάρτινη κατασκευή η οποία έγραφε «Δεν Ξεχνώ».
![](/sites/default/files/styles/default/public/2021-11/den_ksexno.jpg?itok=EWsxzI1m)
Δειτε βίντεο του Thesstoday: