Τις δύσκολες συνθήκες που βιώνουν καθημερινά οι υγειονομικοί, έχοντας να αντιμετωπίσουν τον κορονοϊό, αλλά και τους αρνητές της πανδημίας, περιέγραψε ο πρόεδρος του σωματείου εργαζομένων στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου, Παναγιώτης Τουχτίδης, μιλώντας στον Real Fm 107,1 Θεσσαλονίκης.
«Ακούμε καθημερινά «σημεία και τέρατα. Αντιμετωπίζουμε την τρέλα του καθενός», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Τουχτίδης και ανέφερε περιστατικά αρνητών που πετούν τις μάσκες οξυγόνου και βγαίνουν στους διαδρόμους ή βιντεοσκοπούν με τα κινητά τηλέφωνα νοσηλευτές και γιατρούς την ώρα που διασωληνώνουν ασθενείς.
Επίσης, αποκαλύπτει δηλώσεις αρνητών που σοκάρουν: «Μας λένε ότι τους δίνουμε ασετιλίνη αντί για οξυγόνο για να πεθάνουν…»!
Ο κ. Τουχτίδης αναφέρθηκε και στην τελευταία εφημερία του Παπαγεωργίου, που έληξε το πρωί της Δευτέρας (15.11.2021), λέγοντας ότι στα επείγοντα προσήλθαν πάνω από 700 άτομα, από τα οποία το 30% με υποψία για covid.