Η πρόεδρος της Επιτροπής Εμβολιασμών, Μαρία Θεοδωρίδου, αναφέρθηκε και στον εμβολιασμό των παιδιών για τον κορονοϊό, λέγοντας πως όλες οι εταιρείες διεξάγουν ήδη έρευνες για τις ηλικίες κάτω των 18, ενώ πιο προχωρημένες φαίνεται να είναι οι μελέτες για τις ηλικίες 16-18.
Σε σχετική ερώτηση, η κυρία Μαρία Θεοδωρίδου τόνισε:
«Θεωρώ πρόωρο να συζητάμε για εμβολιασμό παιδιών ή εφήβων. Υπάρχει το ηλικιακό φάσμα των παιδιών από 16 έως 18 με προβλήματα υγείας, που εμβολιάζονται με το Pfizer. Το βλέπουν όλοι για την επόμενη χρονιά (2022), όταν θα έχουν ολοκληρωθεί οι μελέτες από τις εταιρείες».
![](/sites/default/files/styles/main/public/2021-04/%CF%86%CF%86%CF%81_3.jpg?itok=0KKUMgIN)
Κοινωνία
Ενημερώθηκε στις:
Θεοδωρίδου: "Το 2022 αναμένεται να εμβολιαστούν τα παιδιά"
![Newsroom](/sites/default/files/styles/square/public/authors/penta-192x192.png?itok=W4vtNAsJ)
Ακολουθήστε το Πενταπόσταγμα στο Google news