Μόνο αποτροπιασμό μπορεί να προκαλέσουν οι εικόνες που κατέγραψε πολίτης των Χανίων, ο οποίος στον παράδρομο της Εθνικής στην περιοχή της Σούδας,απέναντι από το Βιοτεχνικό Πάρκο,αντίκρυσε το απανθρακωμένο κουφάρι ενός σκύλου.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2020-07/%CE%A3%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%82_0.jpg?itok=WlUGvPnX)
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων, ο οποίος και αποκάλυψε το κτηνώδες περιστατικό, ενημέρωσε άμεσα το ΑΤ Χανίων και αστυνομικοί έσπευσαν στο σημείο και σκάναραν το ζώο, το οποίο φορούσε περιλαίμιο αλλά δεν έφερε ηλεκτρονική σήμανση.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2020-07/%CE%A3%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%82%201.jpg?itok=pdPuCT7D)
Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των αστυνομικών, φαίνεται ότι το άτυχο ζώο είχε συρθεί αρκετά μέτρα,πιθανόν στην προσπάθεια του να διαφύγει. Η αστυνομία ενημέρωσε το Δήμο Χανίων για την περισυλλογή και μεταφορά του στην κτηνιατρική,ενώ έχει σχηματιστεί δικογραφία κατά αγνώστων.