Παρ ολίγον τραγωδία σήμερα το πρωί σε μονάδα της Ελληνικής Δύναμης Κύπρου (ΕΛΔΥΚ).
Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του kranosgr, κατά τη διάρκεια εκπαιδευτικής δραστηριότητας, γλίστρησε από το χέρι Έλληνα στρατιώτη η αμυντική χειροβομβίδα, από την οποία μόλις είχε αφαιρέσει την περόνη, πέφτοντας μπροστά στα πόδια του.όπως γράφει ο Ηλίας Προύφας για το kranosgr.com.
Αστραπιαία ο Έλληνας βοηθός Αξιωματικός βολής, που βρισκόταν δίπλα του, εφάρμοσε ευτυχώς με επιτυχία, όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας, τραβώντας τον ”κοκκαλωμένο” στην κυριολεξία στρατιώτη, πέφτοντας πάνω του για να τον προστατέψει.
Ο Υπολοχαγός και ο στρατιώτης, όπως και κανένα από τα στελέχη της μονάδας δεν έπαθαν ούτε μία γρατζουνιά, από την έκρηξη της χειροβομβίδας που ακολούθησε.
Η άριστη εκπαίδευση και ο επαγγελματισμός των στελεχών μας, τα οποία μαζί με τους οπλίτες είχαν ολοκληρώσει πριν λίγη ώρα την εκπαιδευτική βολή και ήταν έτοιμοι να προχωρήσουν στην κανονική, απέτρεψε τα χειρότερα.