Ένα εντυπωσιακό βίντεο από την επιχειρησιακή εκπαίδευση της 30 Μηχανοκινήτου Ταξιαρχίας (30 Μ/Κ ΤΑΞ) στον Έβρο, δημοσιοποίησε το Γενικό Επιτελείο Στρατού δείχνοντας έτσι και για πολλοστή φορά ότι το αξίωμα «εκπαιδεύσου όπως θα πολεμήσεις» είναι το επικρατούν και κυρίαρχο για όλες τις μονάδες του Δ’ Σώματος Στρατού στη Θράκη και όχι μόνο γι’ αυτό φυσικά, όπως αναφέρει ο Λεωνίδας Σ. Μπλαβέρης στο lawandorder.gr
![](/sites/default/files/styles/default/public/2020-06/20_06_2020_ekpaidefsi_evros_01%20%281%29.jpg?itok=iSwt8Hy1)
Στην προαναφερθείσα εκπαιδευτική δραστηριότητα συμμετείχαν επίσης Καταδρομείς της 1ης Ταξιαρχίας Καταδρομέων – Αλεξιπτωτιστών ( 1η ΤΑΞ ΚΔ-ΑΛ), οι οποίοι εκτέλεσαν αποστολή αερομετακινήσεως με τα ελικόπτερα UH-1H Huey της 1ης Ταξιαρχίας Αεροπορίας Στρατού (1η ΤΑΞΑΣ).