Αθλητισμός
Ενημερώθηκε στις:

Μάλτα – Ελλάδα 0-2: Tα κατάφερε η Εθνική - Εύκολη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν

Η Εθνική Ελλάδος είχε καλή εικόνα απέναντι στην Μάλτα, οι διεθνείς ήταν ορεξάτη και επικράτησαν με 2-0 με τα γκολ των Μπακασέτα (7′, πεν.) και Τζόλη (15′).

Το ντεμπούτο τους σε επίπεδο Ανδρών πραγματοποίησαν οι Τζολάκης, Μανδάς, Τσιγγάρας και Ντόι.

Ορεξάτη η Εθνική, πολλές πρωτοβουλίες ο Τζόλης

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Παρά τις αρκετές αλλαγές από τον Νίκο Παπαδόπουλο, οι διεθνείς εμφανίστηκαν ορεξάτοι και ήδη στο 1ο λεπτό είχαν την πρώτη καλή στιγμή με τον Τζόλη. Ο Έλληνας κυνηγός, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, στα χέρια όμως του τερματοφύλακα της Μάλτας.

Στο 7ο λεπτό ήρθε και το 1-0 για την Εθνική. Ο Μπακασέτας θα ευστοχήσει από τη άσπρη βούλα για το 1-0, σε πέναλτι που κέρδισε ο Παυλίδης. Αφού έγινε η μεγάλη μπαλιά προς τον Παυλίδη, αυτός μπήκε στη μεγάλη περιοχή, πέρασε τον τερματοφύλακα της Μάλτας, που τον ανέτρεψε με τον διαιτητή να δείχνει την εσχάτη των ποινών και τον αρχηγό της Εθνικής να ανοίγει το σκορ.

Οι διεθνείς μας δεν έριξαν ρυθμούς και αφού πρώτα άλλαξαν ωραία τη μπάλα, ο Παυλίδης βρέθηκε εντός περιοχής, έδωσε προς τα αριστερά στον Τζόλη που «έκλεινε» προς τα μέσα και πλάσαρε με τη μία στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας για το 2-0, στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά το 2-0 ο ρυθμός όπως ήταν φυσικό έπεσε, η Εθνική ήλεγχε το παιχνίδι και κάπως έτσι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο

Ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος με όρεξη η Εθνική. Ο Μπακασέτας βρήκε λίγο χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Μάλτα, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ στο 50ό λεπτό.

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική μας ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, Προσπαθούσε να βγει με αξιώσεις μπροστά, αλλά έκανε λάθος στην τελευταία πάσα τις περισσότερες φορές και δεν κατάφερε να έχει τελική στον στόχο.

Από την άλλη η Μάλτα προσπάθησε όσο μπορούσε, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια ιδιαίτερη απειλή για την Εθνική μας. Έγιναν αρκετές αλλαγές που επηρέασαν όπως είναι φυσικό τον ρυθμό και κάπως έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε, με την Ελλάδα να επικρατεί 2-0 της Μάλτας.

ΜΑΛΤΑ: Αλ Τούμι, Σο, Ζ. Μουσκάτ, Μποργκ, Κορμπολάν, Γκουλιαμιέρ, Ν. Μουσκάτ, Τεούμα, Καμενζούλ, Μπονγκ, Ντεγκαμπριέλε (46′ Ρέιντ).

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης (82′ Μανδάς), Σάλιακας (82′ Τσιγγάρας), Ρέτσος (73′ Ντόι), Κουλιεράκης, Κυριακόπουλος, Μαντάλος (61′ Κώτσιρας), Κουρμπέλης, Μπακασέτας, Μασούρας (61′ Λημνιός), Τζόλης, Παμλίδης (61′ Δουβίκας).