Αθλητισμός

Μπάγερν-Παρτίζαν 99-95: Κέρδισαν τον μικρό τελικό στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» οι Γερμανοί

Πολλές εναλλαγές στα σερί και στα επιμέρους σκορ, την Μπάγερν να πραγματοποιεί ένα φοβερό σερί 18-0, την Παρτίζαν να «απαντάει» και να επιστρέφει στο ματς, αλλά στο τέλος ο εξαιρετικός (για ένα ακόμη ματς) Κάρσεν Έντουαρντς (20π.) να βάζει... φαρδια-πλατιά την υπογραφή του στο τέλος.

Ο Αλέκσα Αβράμοβιτς ήταν εκείνος που έδωσε το σύνθημα για το καλό ξεκίνημα της Παρτίζαν στον μικρό τελικό (2-10) έχοντας πετύχει οκτώ γρήγορους πόντους. Όμως η πολυφωνία της Μπάγερν σε συνδυασμό την καλή της άμυνα έφερε... τούμπα το ματς και με επιμέρους σκορ 15-6 πήρε προβάδισμα με 17-16 λίγο πριν από το τέλος του δεκάλεπτου (22-22). Το σκορ παρέμενε ισόπαλο (33-33) έως και το 23' του αγώνα αλλά στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Άντζουσιτς και Σμάιλαγκιτς.

Με σερί 10-0 η Παρτίζαν εκτόξευσε τη διαφορά στους +10 πόντους (33-43) με τη Μπάγερν να... επισκέπτεται πολλές φορές τη γραμμή της φιλανθρωπίας στο δεύτερο μισό της 2ης περιόδου μέχρι το τελικό 46-51 του ημιχρόνου. Οι αριθμοί ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένοι στο πρώτο μισό του αγώνα καθώς η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε 8/17 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 11/13 βολές, 18 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 5 λάθη, ενώ οι Βαυαροί είχαν μετρήσει 7/17 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 11/12 βολές, 17 ριμπάουντ και 6 ασίστ για 4 λάθη.

Στην 3η περίοδο ανέλαβε δράση ο Φρανκ Καμίνσκι, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα βοήθησε την Παρτίζαν να προηγηθεί με +12 πόντους (60-72) έχοντας πάρει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε αυτό που ήξερε πολύ καλά ενώ σημαντικές βοήθειες είχε προσφέρει και Ούρος Τριφούνοβιτς. Όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν παράτησε το παιχνίδι και μάλιστα «απάντησε» με το ίδιο νόμισμα και δη με σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα. Αποτέλεσμα; Σερί 14-0 με πρώτο βιολί τον Αντρέας Ομπστ και προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτου με 74-72.

Το σερί της Μπάγερν έφτασε και στο 18-0 για το 78-72 λίγο μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου και πριν το «σπάσει» μ' ένα κάρφωμα ο Σμάιλαγκιτς. Ένα χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν ότι ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε τους Κέβιν Πάντερ και Ζακ Λεντέι μόνο στην τελευταία περίοδο του αγώνα ωστόσο τον... τελευταίο λόγο είχε ο Κάρσεν Έντουαρντς, ο οποίος πήρε την κατάσταση στα χέρια του στα τελευταία λεπτά και... επανέφερε την Μπάγερν σε θέση οδηγού έως και το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-51, 74-72, 99-95.