Τρομερή έκταση έχουν πάρει τα επεισόδια που προκάλεσαν οι χούλιγκανς της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και του Παναθηναϊκού το βράδυ της Δευτέρας (7/8) στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Ο φίλαθλος κόσμος του ποδοσφαίρου έχει αγανακτήσει με τους «Bad Blue Boys», την μεγαλύτερη μερίδα οργανωμένων οπαδών της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, οι οποίοι μάλιστα είναι δηλωμένοι νεοναζί.
Η απέχθεια του κόσμου έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο, ώστε να δημιουργηθεί αίτηση για να αποβληθεί η Ντιναμό Ζάγκρεμπ από όλες τις διοργανώσεις της UEFA. Ήδη οι Κροάτες οπαδοί έχουν κάνει πολλά που έχουν αμαυρώσει το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, όμως η δολοφονία του 29χρονου οπαδού της ΑΕΚ, Μιχάλη, το βράδυ της Δευτέρα (7/8) δεν έχει προηγούμενο.
ΑΕΚ: «Ο μόνος δρόμος είναι άμεση και βαρύτατη τιμωρία της Ντιναμό»
Η ανακοίνωση της ΑΕΚ:
Το ίδιο ακριβώς ερώτημα που βασανίζει τους φιλάθλους μας και το διαπιστώνουμε τις τελευταίες ώρες με κάθε τρόπο, βασανίζει και μας: Πώς είναι δυνατόν μετά από την βάρβαρη δολοφονία του Μιχάλη από μια αγέλη αλητών εγκληματιών από την Κροατία, η ΑΕΚ να μπει σε αγωνιστικό χώρο και να παίξει αντίπαλος με την συγκεκριμένη ομάδα;
Θα είναι στις κερκίδες κάποιοι εκ των δολοφόνων του; Θα είναι οι σύντροφοι τους στην εγκληματική δράση που σήμερα πανηγυρίζουν στα social media για τον φόνο που διέπραξαν οι φίλοι τους; Αυτοί που βρίζουν τον κόσμο μας και περηφανεύονται για τον φόνο που διέπραξαν οι συνοδοιπόροι τους στο οργανωμένο έγκλημα;
Ποιος αλήθεια μας υποχρεώνει να παίξουμε αυτούς τους αγώνες με το αίμα του δολοφονημένου οπαδού μας και των άλλων βαριά τραυματιών να στάζει; Όταν όλοι γνωρίζουν πως αυτοί που ήρθαν εδώ για να σκοτώσουν είναι αναπόσπαστο κομμάτι του οργανισμού με τον οποίο πρέπει εμείς να παίξουμε ποδόσφαιρο;
Το lobbying των Κροατών στo πλαίσιο της UEFA, έχει τελικά μεγαλύτερη βαρύτητα από την ανθρώπινη ζωή που πήραν οι δολοφόνοι; Και το καλό του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου απαιτεί να βάλουμε τους παίκτες μας να παίξουν ποδόσφαιρο στο άντρο τους σαν να μη συνέβη τίποτα;
Ο δρόμος είναι ένας: Άμεση και βαρύτατη τιμωρία τώρα! Ο πολιτισμένος ευρωπαϊκός ποδοσφαιρικός κόσμος αυτό περιμένει. Το ίδιο και η ΑΕΚ!