Δεν υπήρξε κάποιο απρόοπτο στην επανέναρξη των προπονήσεων της ΑΕΚ και έτσι οι ποδοσφαιριστές παραμένουν υγιείς.
Τη Δευτέρα (11/5) άπαντες στα Σπάτα υποβλήθηκαν σε τεστ ανίχνευσης του κορωνοϊού και τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά. Ήταν η δεύτερη φορά που διεξήχθη έλεγχος, μία εβδομάδα μετά την πρώτη (4/5).
Η σχετική ενημέρωση από την ΠΑΕ αναφέρει:
«Αρνητικά ήταν όλα τα τεστ ανίχνευσης κορωνοϊού και της δεύτερης σειράς εξέτασης, που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Δευτέρα στα Σπάτα στους ποδοσφαιριστές, στους προπονητές και σε όλα τα μέλη του σταφ στο προπονητικό κέντρο της ομάδας μας σε συνεργασία με το Ιατρικό Κέντρο Αθηνών. Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα συνεχίζεται αυτή την ώρα η προπόνηση των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ στα Σπάτα».