Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι στο Φάληρο - Νίκησε με 1-0 τον Παναθηναϊκό

Νικητής του ντέρμπι, με την πολύτιμη βοήθεια του Ελ Αραμπί βγήκε ο Ολυμπιακός.

Σε ένα άδειο Γεώργιος Καραϊσκάκης ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Παναθηναϊκού.

Με γκολ του Ελ Αραμπί μετά από μια γλυκιά σέντρα του Βαλμπουενά στο 74ο λεπτό νίκησε 1-0 και επέστρεψε ξανά μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Ο Παναθηναϊκός που ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, διαμαρτύρεται για πέναλτι στο 52′ αλλά ο Γκεστράνιους αφού έλεγξε το VAR έδειξε “παίζετε”.

. Οι «ερυθρόλευκοι» υστέρησαν στο α' ημίχρονο αλλά ήταν εμφανώς ανώτεροι στο β' ημίχρονο, φτάνοντας σε μια επικράτηση που τους έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League καθώς εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Αρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.