Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις για την 451η επέτειο από την Ναυμαχία της Ναυπάκτου. Στο Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Δημητρίου ο Μητροπολίτης Καστορίας κ. Καλλίνικος χοροστάτησε στην Λιτανεία και στη συνέχεια η πομπή με την εικόνα της Ναυμαχίας έφτασε στο λιμάνι όπου τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση και στη συνέχεια ρίψη στεφάνων στη θάλασσα.
Στις εκδηλώσεις της Κυριακής παρέστησαν ο δήμαρχος Ναυπακτίας κ. Γκίζας , οι βουλευτές Αιτωλοακαρνίας του ΣΥΡΙΖΑ κ. Βαρεμένος και κ. Μωραΐτης , οι αντιδήμαρχοι κ. Παπαιωαννίδης , κ. Παπαβασιλείου , κ. Καραδήμας και κ. Τσουκαλάς , ο πολιτευτής της Νέας Δημοκρατίας κ. Παπαθανάσης , ο αστυνομικός διευθυντής κ. Κακκούσης , ο Περιφερειακός διοικητής των Π.Υ. και αντιπύραρχος κ. Μπόκας , ο Συνταγματάρχης (ΠΖ)κ. Τσαούσης νέος διοικητής στο 2/39 Σύνταγμα Ευζώνων, εκπρόσωπος της Ισπανικής πρεσβίας , οι διοικητές της Π.Υ. Ναυπάκτου κ.Χριστοβασίλης , του Α.Τ. Ναυπάκτου κ. Κυρίτσης, η λιμενάρχης Μεσολογγίου κ. Σκανδάλου , η διοικητής του λιμενικού τμήματος Ναυπάκτου κ. Θωμοπούλου κ.α.
Δείτε τις εντυπωσιακές φωτογραφίες από τις εκδηλώσεις:
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-10/naf6_intime.jpg?itok=31y0Cuh0)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-10/naf4_intime.jpg?itok=z_1aDBPW)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-10/naf3_intime.jpg?itok=50NcU9iJ)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-10/naf2new_intime.jpg?itok=ofolYWyN)