Ο μισός κόσμος κυκλοφορεί σήμερα με ένα έξυπνο κινητό στην τσέπη του. Εξοπλισμένα με κάμερες αξιώσεων, κάποια από αυτά τα κινητά δίνουν τη δυνατότητα στους κατόχους τους να συμπεριφερθούν ως φωτογράφοι.
![Beach Chair](/sites/default/files/styles/default/public/2020-08/Beach%20Chair.jpg?itok=a2R0-a5C)
«Beach Chair» (shot on the iPhone 6)
Απαθανατίζουν σχεδόν τα πάντα. Βεβαίως, αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας είναι καλός φωτογράφος. Αλλά ορισμένοι ενίοτε κάνουν επαγγελματίες φωτογράφους να σκάσουν από ζήλια.
![αετός](/sites/default/files/styles/default/public/2020-08/%CE%B1%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%82.jpg?itok=atbT_3Fx)
Μια τέτοια περίπτωση είναι φωτογραφίες που βραβεύθηκαν στον τελευταίο διαγωνισμό φωτογραφίας IPPAWARDS. Πρόκειται για τον διαγωνισμό iPhone Photography Awards, τον πρώτο και με τη μεγαλύτερη διαδρομή διαγωνισμό φωτογραφιών με iPhone.
![The Empty Quarter](/sites/default/files/styles/default/public/2020-08/The%20Empty%20Quarter.jpg?itok=9I8zUM2C)
«The Empty Quarter»
Πολλές από τις βραβευμένες φωτογραφίες δεν τραβήχτηκαν με τελευταία μοντέλα - μία που κέρδισε βραβείο τραβήχτηκε με iPhone 4 -, πράγμα το οποίο αποδεικνύει ότι αυτό που κυρίως μετρά είναι η οπτική του φιλόδοξου φωτογράφου, το κάδρο.
![Ιπτάμενα αγόρια](/sites/default/files/styles/default/public/2020-08/%CE%99%CF%80%CF%84%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1%20%CE%B1%CE%B3%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B1.jpg?itok=yiMOVf6G)
«Ιπτάμενα αγόρια»
Το Μεγάλο Βραβείο και ο τίτλος του Φωτογράφου της Χρονιάς πήγε στην Dimpy Bhalotia, φωτογράφο δρόμου με έδρα το Ηνωμένο Βασίλειο. Η φωτογραφία της, με λεζάντα «Ιπτάμενα αγόρια», αιχμαλωτίζει τρία αγοράκια στον αέρα καθώς πηδούν στον Γάγγη, στην πόλη Βαρανάσι.
![Μαλλί της γριάς](/sites/default/files/styles/default/public/2020-08/%CE%9C%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AF%20%CF%84%CE%B7%CF%82%20%CE%B3%CF%81%CE%B9%CE%AC%CF%82.jpg?itok=5MqXuiAu)
«Μαλλί της γριάς»
Η Αμερικανή Ekaterina Varzar πήρε το πρώτο βραβείο στην κατηγορία «Παιδιά» με φωτογραφία που τράβηξε (με iPhone 6) στο πάρκο Βοροντσόφσκι της Μόσχας και στην οποία έδωσε λεζάντα «Μαλλί της γριάς».