Στο ερώτημα «Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές αυτή την Κυριακή;», συγκρίθηκαν τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης με τα ποσοστά ψήφων που έλαβαν στις εκλογές τον Ιούνιο του 2018.
Το ποσοστό ψήφου του AKP μειώθηκε στο 23,8% στις παραπάνω τέσσερις επαρχίες, από 34,7%. Σταθερό -όπως αναμενόταν- είναι το ποσοστό του HDP, που μειώθηκε οριακά από 52,4% στο 51,35.
Αξιοσημείωτο είναι ότι το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης, το CHP, αύξησε το ποσοστό του από 2,7% σε 9,8%.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-07/ezgif-5-8f3e56ddec.jpg?itok=zA4Q3kRz)