Το Μνημειακό συγκρότημα Τσιτσερνακαμπέρτ χτίστηκε με ταχείς ρυθμούς μέσα σε δύο χρόνια. Η επίσημη έναρξη του μνημείου έγινε στις 29 Νοεμβρίου του 1967.
Το μνημείο Τσιτσερνακαμπέρτ αποτελείται από τρία βασικά κτίρια : τον Ναό της Αιωνιότητας, το Μνημείο «Αναγεννημένη Αρμενία» και το Τείχος Μνήμης.
Ο Ναός Αιωνιότητας αποτελείται από 12 πέτρινες στήλες, οι οποίες είναι τοποθετημένες κυκλικά προς τα μέσα. Ο αριθμός 12 έχει επιλεγεί βάσει των γεωμετρικών νόμων, οι στήλες αυτές συμβολίζουν τα 12 μεγαλύτερες πολιτείες της Δυτικής Αρμενίας. (Βαν, Ερζερούμ, Ντιγιαρμπακίρ, Μπιτλίς, Τραπεζούντα, Σεβάστεια, Χαϊμπέρτ Κιλίκια..).
Το Μνημείο είναι μια σύνθετη κατασκευή που αποτελείται από 3 μνημεία. Στα αριστερά εκτείνεται ο μνημειακός τείχος μήκους 100 μέτρων στο οποίο είναι χαραγμένα τα ονόματα των οικισμών όπου έλαβαν μέρος οι σφαγές.
Στο κέντρο του Μνημείου βρίσκεται στρογγυλό μαυσωλείο διαμέτρου τριών μέτρων, ένας ακάλυπτος ναός, με 12 γιγάντιους πυλώνες από τη βασάλτη λυγισμένους προς το κέντρο.
Η αιώνια φωτιά στο κέντρο του μαυσωλείου συμβολίζει την αιωνιότητα της μνήμης των θυμάτων της Γενοκτονίας.
Στη συνέχεια υψώνεται ο Οβελίσκος 40 μέτρων που συμβολίζει το ζωντανό μνημείο των άταφων θυμάτων, ως ένα φωτεινό σύμβολο της αναγέννησης του αρμενικού λαού.