Λίγα λεπτά πριν τις 4 το μεσημέρι, επτά οχήματα συγκρούστηκαν μεταξύ τους κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες στην Περιφερειακή Οδό στο ύψος του Επταπυργίου, με κατεύθυνση ανατολικά.
Για αρκετή ώρα δημιουργήθηκε τεράστιο κυκλοφοριακό πρόβλημα στον Περιφερειακό, σχεδόν σε όλο το μήκος του με κατεύθυνση ανατολικά, καθώς υπήρξε ιδιαίτερα αυξημένη κίνηση από το ύψος της Νέας Ευκαρπίας έως την έξοδο για Άγιο Παύλο.