Επιδείνωση φαίνεται πως παρουσίασε η κατάσταση της υγείας της 4χρονης που βρίσκεται διασωληνωμένη στο νοσοκομείο ΠΑΓΝΗ στο Ηράκλειο της Κρήτης μετά από κατάπωση φυστικιού, καθώς εμφάνισε πνευμονική ανεπάρκεια.
Το περιστατικό σημειώθηκε στην Σαντορίνη, όταν το κοριτσάκι έφαγε φυστίκια, που όμως της προκάλεσαν σοβαρό αναπνευστικό πρόβλημα, με τους γονείς της έντρομους να μην ξέρουν πως να την βοηθήσουν.
Από το κέντρο υγείας της Σαντορίνης, όπου και μετέφεραν οι γονείς την μικρή, κρίθηκε απαραίτητο να μεταφερθεί σε νοσοκομείο καθώς παρουσίασε αναπνευστική δυσχέρεια και έτσι έγινε η αεροδιακομιδή της 4χρονης με αεροσκάφος του ΕΚΑΒ στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας Παίδων του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου, με το παιδί να νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση.
Στη ΜΕΘ του ΠΑΓΝΗ το παιδί παραμένει διασωληνωμένο, ενώ στιγμή δεν έχουν φύγει από δίπλα της οι γονείς της που ζουν τον απόλυτο εφιάλτη βλέποντας το αγγελούδι τους να βιώνει κάτι τόσο σοβαρό.
Οι τελευταίες πληροφορίες από την Κρήτη κάνουν λόγο για επιδείνωση της υγείας της μικρής με τους γιατρούς να καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια να διαφύγει το παιδί τον κίνδυνο.