Η τοπική κοινωνία της Μονεμβασιάς είναι σοκαρισμένη από το δυστύχημα, που σημειώθηκε το βράδυ του Σαββάτου, όταν ο δράστης χτύπησε παπάκι με δύο επιβαίνοντες, ηλικίας 77 ετών, με αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους.
Σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο Μονεμβασιάς, Σταύρο Χρηστάκο, το όχημα έριξε κάτω τους επιβάτες της μηχανής και παρέσυρε τον έναν επιβάτη 200 μέτρα προς την έξοδο της Μονεμβασιάς για Σπάρτη. Στη συνέχεια, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, ο οδηγός επιστρέφει και παρασέρνει και τον άλλο επιβάτη του δίκυκλου περίπου 150 μέτρα προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Οι πληροφορίες του Mega σημειώνουν ότι στον 52χρονο δράστη έγινε αλκοτέστ και δεν διαπιστώθηκε ότι είχε καταναλώσει αλκοόλ.