Πιο συγκεκριμένα, ακόμη 47 παιδιά παραμένουν εκτός των σχολικών αιθουσών στη Δυτική Θεσσαλονίκη, καθώς οι γονείς τους αντιδρούν απέναντι στα υγειονομικά πρωτόκολλα κατά της Covid-19.
Όπως αποκάλυψε στο GRTimes ο διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, Αθανάσιος Φροσύνης από τα 49 παιδιά που είχαν καταγραφεί πριν από την εισαγγελική παρέμβαση για το θέμα, μόνο δύο παιδιά μεταπείστηκαν και επέστρεψαν στη δια ζώσης εκπαίδευση και στα σχολικά συγκροτήματα. Τα υπόλοιπα 47 παραμένουν εκτός σχολείου και μαθημάτων.