Κινητοποίηση με τα σχολικά λεωφορεία πραγματοποιήθηκε και στην πόλη των Ιωαννίνων ενώ σε ανακοίνωσή του ο Σύλλογος Ιδιωτικών Παιδικών Σταθμών Περιφέρειας Ηπείρου και Ιονίων Νήσων κάνει γνωστά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει.
Σλυμφωνα με το ipeirotika.gr, στην ανακοίνωση που εξέδωσαν τονίζουν μεταξύ άλλων: «Οι βρεφονηπιακοί σταθμοί με τετράμηνη καθυστέρηση πληρωμών των προγραμμάτων ΕΣΠΑ αντιμετωπίζουν πρόβλημα βιωσιμότητας αφού δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις οικονομικές υποχρεώσεις τους προς την Πολιτεία (φορολογικές, ασφαλιστικές} και προς τους εργαζόμενους και τους προμηθευτές τους.»