Την πρωτοβουλία στη Σαντορίνη πήρε ο Γιάννης Συκινιώτης και ομάδα νέων του νησιού που μαζί με τον κ. Μανόλη Ορφανό και άλλους εκπροσώπους του νησιού με τη γαλανόλευκη κυματίζει περήφανη όπως γράφει το cyclades24.gr.
Η σημαία, την οποία εμπνεύστηκαν μεταξύ άλλων ο Σύλλογος Κρητών Σαντορίνης και ο Σύλλογος Ποντίων Σαντορίνης, κατασκευάστηκε με πρωτοβουλία ομάδας Σαντορινιών και με τη βοήθεια εθελοντών και έχει βάρος 160 κιλά και μέγεθος 1.500 τετραγωνικά μέτρα.
Σύμφωνα με όσα αναφέρει ο κ. Ορφανός σε βίντεο που δημοσίευσε είναι η μεγαλύτερη σημαία στον κόσμο.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2021-10/-.jpg?itok=0pvz7-Wf)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2021-10/--.jpg?itok=5-pzT5N8)